01 outubro 2019

RESULTADOS DO I TORNEO POR PARELLAS

Antonio Pazos foi o vencedor individual deste torneo, pero o primeiro posto desta peculiar proba por parellas foi para o equipo Superlopez composto por Alfonso López e Diego López.

A información está disponible nesta ligazón:

https://info64.org/i-cto-parejas-xdm



 Pos  Team Name          Points
------------------------------------
   1  Superlopez           8.5
   2  Los Terrores         8.0
   3  Sigras               8.0
   4  Estrellas Galle      8.0
   5  Where is the king    8.0
   6  No lo sé             7.5
   7  Alpha y Zero         7.5
   8  Los rubios           7.5
   9  Pico y Pala          7.0
  10  Dos super dos        7.0
  11  Xadrez Santiago      6.5
  12  Rengo                6.5
  13  Betanzos             6.0
  14  El Gallaecia si      6.0
  15  Spice Cowboys        6.0
  16  Peon de Rey          5.0
  17  Sada                 5.0
  18  Macondo              5.0
  19  Ultimos              5.0
  20  Sobornables          4.5
  21  Enroca2              4.0
  22  Os 2 de sempre       3.0
  23  Rancho Colapso       2.5
  24  Sigras 2             2.0


Team composition:

   1  Superlopez                         8.5
   ------------------------------------------
       5  Lopez Gonzalez, Alfonso        5.0
      24  Lopez Gonzalez, Diego          3.5

   2  Where is the ki                    8.0
   ------------------------------------------
      12  Navarro Rivas, Rashid          4.5
      19  Pedreira Giralda, Francis      3.5

   3  Sigras                             8.0
   ------------------------------------------
      13  Cantorna Berdullas, Diego      4.0
      17  Fernandez Otero, Jose          4.0

   4  Estrellas Galle                    8.0
   ------------------------------------------
       3  Espineira Gonzalez, Diego      5.0
      31  Fernandez Lopez, Pedro         3.0

   5  Los Terrores                       8.0
   ------------------------------------------
      11  Tubio Agrasar, Pablo           4.0
       7  Carballo Cancela, Manuel       4.0

   6  No lo sé                           7.5
   ------------------------------------------
       1  Sanchez Aller, Fernando        5.0
      29  Mallo Penas, Antonio           2.5

   7  Alpha y Zero                       7.5
   ------------------------------------------
      16  Doval Gonzalez, Jose           4.0
      15  Carreira Casais, Anxo          3.5

   8  Los rubios                         7.5
   ------------------------------------------
       2  Pazos Porta, Antonio           5.5
      35  Alonso Rodriguez, Tristan      2.0

   9  Pico y Pala                        7.0
   ------------------------------------------
       6  Sixto Puente, Eloy             4.0
      18  Vazquez Alonso, Miguel An      3.0

  10  Dos super dos                      7.0
   ------------------------------------------
       4  Rodriguez Guillen, Jorge       4.5
      44  Garcia Tomillo, Aitor          2.5

  11  Xadrez Santiago                    6.5
   ------------------------------------------
      10  Nedobora, Gregori              3.5
      30  De La Pena Llerandi, Adol      3.0

  12  Rengo                              6.5
   ------------------------------------------
      20  Goday Otero, Victor Jose       3.5
      32  Fernandez Lendoiro, Jose       3.0

  13  Betanzos                           6.0
   ------------------------------------------
      28  Del Rio Rey, Julian            3.0
      22  Munoz Vidal, Manuel            3.0

  14  El Gallaecia si                    6.0
   ------------------------------------------
      25  Rodriguez Lamas, Manuel        3.0
      21  Suarez Rozas, David            3.0

  15  Spice Cowboys                      6.0
   ------------------------------------------
       9  Mazaira Alba, Javier Ilde      4.0
      43  Garcia Panos, Ricardo          2.0

  16  Peon de Rey                        5.0
   ------------------------------------------
      14  Fernandez Tomaselli, Dieg      3.0
      37  Seijas Otero, Ana Belen        2.0

  17  Sada                               5.0
   ------------------------------------------
       8  Carril Garcia, Luis            3.5
      34  Alonso Sanchez, Miguel An      1.5

  18  Macondo                            5.0
   ------------------------------------------
      26  Camarero Albandoz, Alfons      3.0
      33  Lopez Lopez, Juan Manuel       2.0

  19  Ultimos                            5.0
   ------------------------------------------
      27  Gonzalez Fernandez, Flore      2.5
      47  Rodriguez Alejo, Hector        2.5

  20  Sobornables                        4.5
   ------------------------------------------
      23  Codesido Sanchez, Daniel       3.5
      36  Seijo Gancedo, David           1.0

  21  Enroca2                            4.0
   ------------------------------------------
      48  Sanchez Cruz, Pablo            2.0
      42  Garcia Linares, Bruno          2.0

  22  Os 2 de sempre                     3.0
   ------------------------------------------
      39  Couceiro Diaz, Carlos Bea      2.0
      38  Pazos Rios, Juan Carlos        1.0

  23  Rancho Colapso                     2.5
   ------------------------------------------
      46  Martinez Iglesias, Brais       2.0
      45  Lorenzo Alvarez, Celia         0.5

  24  Sigras 2                           2.0
   ------------------------------------------
      41  Montes Davila, Esteban Ar      1.0
      40  Canovas Quesada, Francisc      1.0



Best boards:

 Board 1:
 Pos   Player                     Team              Points
 ---------------------------------------------------------
    1  Pazos Porta, Antonio       Los rubios          5.5
    2  Sanchez Aller, Fernando    No lo sé            5.0
    3  Espineira Gonzalez, Diego  Estrellas Galle     5.0
    4  Lopez Gonzalez, Alfonso    Superlopez          5.0
    5  Rodriguez Guillen, Jorge   Dos super dos       4.5
    6  Navarro Rivas, Rashid      Where is the ki     4.5
    7  Sixto Puente, Eloy         Pico y Pala         4.0
    8  Doval Gonzalez, Jose       Alpha y Zero        4.0
    9  Mazaira Alba, Javier Ilde  Spice Cowboys       4.0
   10  Tubio Agrasar, Pablo       Los Terrores        4.0
   11  Cantorna Berdullas, Diego  Sigras              4.0
   12  Nedobora, Gregori          Xadrez Santiago     3.5
   13  Codesido Sanchez, Daniel   Sobornables         3.5
   14  Carril Garcia, Luis        Sada                3.5
   15  Goday Otero, Victor Jose   Rengo               3.5
   16  Fernandez Tomaselli, Dieg  Peon de Rey         3.0
   17  Rodriguez Lamas, Manuel    El Gallaecia si     3.0
   18  Del Rio Rey, Julian        Betanzos            3.0
   19  Camarero Albandoz, Alfons  Macondo             3.0
   20  Gonzalez Fernandez, Flore  Ultimos             2.5
   21  Couceiro Diaz, Carlos Bea  Os 2 de sempre      2.0
   22  Sanchez Cruz, Pablo        Enroca2             2.0
   23  Martinez Iglesias, Brais   Rancho Colapso      2.0
   24  Montes Davila, Esteban Ar  Sigras 2            1.0

 Board 2:
 Pos   Player                     Team              Points
 ---------------------------------------------------------
    1  Carballo Cancela, Manuel   Los Terrores        4.0
    2  Fernandez Otero, Jose      Sigras              4.0
    3  Carreira Casais, Anxo      Alpha y Zero        3.5
    4  Pedreira Giralda, Francis  Where is the ki     3.5
    5  Lopez Gonzalez, Diego      Superlopez          3.5
    6  De La Pena Llerandi, Adol  Xadrez Santiago     3.0
    7  Suarez Rozas, David        El Gallaecia si     3.0
    8  Vazquez Alonso, Miguel An  Pico y Pala         3.0
    9  Fernandez Lopez, Pedro     Estrellas Galle     3.0
   10  Fernandez Lendoiro, Jose   Rengo               3.0
   11  Munoz Vidal, Manuel        Betanzos            3.0
   12  Mallo Penas, Antonio       No lo sé            2.5
   13  Garcia Tomillo, Aitor      Dos super dos       2.5
   14  Rodriguez Alejo, Hector    Ultimos             2.5
   15  Seijas Otero, Ana Belen    Peon de Rey         2.0
   16  Alonso Rodriguez, Tristan  Los rubios          2.0
   17  Lopez Lopez, Juan Manuel   Macondo             2.0
   18  Garcia Panos, Ricardo      Spice Cowboys       2.0
   19  Garcia Linares, Bruno      Enroca2             2.0
   20  Alonso Sanchez, Miguel An  Sada                1.5
   21  Pazos Rios, Juan Carlos    Os 2 de sempre      1.0
   22  Seijo Gancedo, David       Sobornables         1.0
   23  Canovas Quesada, Francisc  Sigras 2            1.0
   24  Lorenzo Alvarez, Celia     Rancho Colapso      0.5

06 setembro 2019

I TORNEO DE AJEDREZ POR PAREJAS XDM

I TORNEO DE AJEDREZ POR PAREJAS XDM

Bases

El torneo estará abierto a la participación de máximo 30 parejas, y se jugará el día 29 de
septiembre de 2019.

La inscripción será 10€/equipo. Para inscribir al equipo, se deberá enviar un correo electrónico a la dirección xdm@xadrecista.eu indicando nombre del equipo y componentes del mismo. La inscripción se cerrara al alcanzar en número maximo de participantes o en su defecto el 27 de septiembre a las 22:00.

Los equipos se compondrán por dos jugadores cuyo ELO FIDE o FEDA conjunto no supere los 4.000; los jugadores que no tengan ELO contabilizarán como 1.000.

Se jugará un suizo individual de 6 rondas a 10´minutos + 5´´seg por jugada, no podrán
enfrentarse entre si los jugadores del mismo equipo. La clasificación final vendrá determinada por la suma de los puntos de los jugadores del mismo equipo.

Presentación y confirmación de equipos a las 16:15. El horario de juego previsto:
Ronda 1: domingo día 29 de septiembre a las 16:30
Ronda 2: domingo día 29 de septiembre a las 17:10
Ronda 3: domingo día 29 de septiembre a las 17:50
Ronda 4: domingo día 29 de septiembre a las 18:30
Ronda 5: domingo día 29 de septiembre a las 19:10
Ronda 6: domingo día 29 de septiembre a las 19:50

El lugar de juego será Casa Vila Concepcion, Plaza Vila Concepción, Cambre.
El sistema de desempate sera:
1 - suma de los bucholz brasileño;
o 2- suma de los bucholz total.
o 3- Suma de partidas ganadas

Premios por equipos:
1 º clasificado: 30 % de recaudación + trofeo
2 º clasificado:: 20 % de recaudación + trofeo
3 º clasificado: 10 % de recaudacion + trofeo
1 º equipo clasificado elo sub-3400 10 % de recaudación

*** Ejemplo para 30 parejas participantes (únicamente a efectos informativos):
Total recaudado: 300€. 1º General –90€ / 2º General –60€ / 3º General –30€ / 1º Sub-3400 –30€.
Gastos arbitraje, trofeos, organización... 90 €

El árbitro será designado por la organización, y sus decisiones son inapelables.
Los participantes en el torneo autorizan la publicación de sus datos personales en los diferentes medios de comunicación que la organización considere oportunos para la necesaria difusión del evento (listado de resultados, clasificaciones, partidas, fotos,….). La participación en el campeonato, supone la aceptación de estas bases. Para cualquier incidencia no recogida en las presentes bases se aplicaran las normas FIDE y FEDA en vigor.

Organizan:
Xadrez das Mariñas y Escola Xadrez Sigras
Colabora:
Ayuntamiento de Cambre

Ver detalles en:
https://info64.org/i-cto-parejas-xdm

23 xuño 2019

RESULTADO I TORNEO EQUIPOS XADREZ DAS MARIÑAS

Este sábado 22 celebramos a primeira edición dun novo torneo por equipos, que herdeiro daquela Liga de Outono que xogaramos nos anos 90 moitos, introducía diferentes innovacións como o sistema de puntuación ou de desempates.

A clasificación final foi como segue:

1. XADREZ BETANZOS, 11 puntos

2. MACONDO, 10 puntos

3. TDFC, 9 puntos (13,5 desempate)

4. CIDU, 9 puntos (desempate 12)

5. SIGRAS, 8 puntos

6. ARZUA-CARRAL, 7 puntos

7. XADREZ DAS MARIÑAS, 6 puntos

8. REGATAS PERILLO, 4 puntos

9. XDM INFANTIL, 3 puntos

10. XDM CALASANZ, 1 punto

Podes ver mais fotos no nos Facebook (preme)

Lembramos que este domingo Día de San Xoan hai un torneo amigable de rápidas ás 18,00 no Sporting Club Casino na rúa Real.


19 maio 2019

Fin dun ciclo


Neste mes de maio os noso xogadores do 2005 remataron a súa andaina nos xogos escolares da Xunta, tras facer xuntos os dous anos de alevín (ambos como campións provinciais) e outros dous en categoría infantil (neste caso subcampións provinciais)

Dende que empezamos con este programa de unión en Xadrez das Mariñas, coa colaboración de varios clubs esta foi unha das xeracións mais destacadas.

Hai algunhas preguntas e aspectos que o paso destes rapaces debería levar a meditación na nosa organización.

Por exemplo é evidente que alguén debería cuestionarse (pero lle corresponderá as mulleres facelo) se hai necesidade de xadrez feminino. O noso equipo sempre foi a metade feminino. É necesario manter unha categoría aparte? Estamos indicando que é mais dificil para elas?

Por qué segue sen haber campionato galego?
Desaparecido pola crise non parece que ningúen pense en recuperalo pese ao baixo custo.

É interesante ver que os resultados mellores obtiveronse coa escola con menos de vinte alumnos na Coruña e agora que pasamos do centenar non parece que os resultados mellorasen.

O resto de escolas, nomeadamente Noia o gran rival na provincia nestes catro anos, teñen grupos con moitas mais horas de clase para os rapaces.

Seguramente estes dous últimos puntos sexan dos aspectos mais salientables na organización do vindeiro curso e seguintes. Subir o nivel e aumentar horas.

Periodo de reflexión en que xogadores, pais, monitores e directivos están invitados a aportar propostas.

Pero con todo hai que quedarse coa excepcional labor deste grupo, que podemos ver nas fotografías destes catro ano e nos que habería que engadir outros xogadores, coma os irmáns Anzola, que contribuiron nas fases previas á provincial.

Noraboa a todos e a marcarse novos retos!.



13 maio 2018

Subcampions provinciais

En 2016 e 2017 o noso club foi campión en categoría alevín. Un equipo integrado por xogadores de Coruña e Betanzos. Este ano subían de categoría; a categoría infantil.
E quedamos subcampións, por detrás do equipo de Noia, algún dos xogadores do equipo vencedor comentou que "xa tocaba". Agardamos ter un novo choque con estes duros rivais (cos que só nos separou un punto) o vindeiro ano.
E este ano tamén estreabamos na fase provincial un equipo ba categoría benxamin, todo con xogadores de primeiro ano... e tamén logramos o subcampionato.
Con estes resultados estamos a convertirnos nun dos referentes do xadrez escolar en Galicia e agardamos que a traxectoria siga no futuro

03 abril 2018

Día 14 intercomarcal

O día 14 teremos o intercomarcal. Realmente non o fixemos moi mal na fase inicial.
Este foi o resume da mesma:


14 marzo 2018

Cumprimos 5 anos

Hoxe 14 de marzo, estamos de aniversario.
Hai cinco anos celebrabamos a xuntanza fundacional aproveitando a celebración do Campeonato Galego Universitario en Elviña.
Xa de anos antes viña existindo o Xadrez das Mariñas nas competicións escolares da Xunta, como unha selección dos rapaces de CIDU, Sigrás e Betanzos.
Na foto tres dos cinco fundadores ese día. Non aparecen dous, entre eles o noso presidente.
A mellor celebración sería conseguir este fin de semana todos os obxectivos deportivos que podemos alcanzar na Liga Galega e no Xogade da Xunta.