23 marzo 2020

LIGA XADREZ ONLINE DAS MARIÑAS

LIGA  XADREZ ONLINE DAS MARIÑAS

Finalmente a liga vai estar formada por dúas divisións, primeira e segunda, ambas con 7 xogadores. Repartidos so seguinte xeiyo:

PRIMEIRA DIVISION
Xogador                Chess.com ELO Rpd. CLUB
1 Fran Pedreira        franpedre            1832             SIGRAS
2 Rodrigo Pena        RoiandRoll 1718            SIGRAS
3 Fco Garcia            Gaicul05             1673            XDM
4 Dani Codesido       danidt                1626           CIDU
5 Marcos Laiño        MarcosSigras 1607        SIGRAS
6 Carlos Castedo       zerdeja1960 1599        XDM
7 Julian del Rio        jujapa                 1528        BETANZOS

SEGUNDA DIVISION
Xogador                Chess.com ELO Rpd. CLUB
1 Roberto Serrano JoinFreeEasy 1473             CIDU
2 Luis Rodriguez lnewcas              1397             XADREZ FORTE
3 Brais Casas          Magicbrais 1385             CIDU
4 Alvaro Pardo        olwars                -                   SIGRAS
5 Benito Riobo        Elbuitre69 -                   SIGRAS
6 Brais Martinez Nostradamus-GGG33            CIDU
7 Celia Lorenzo       Minerva-GZ -                       CIDU

DESENVOLVEMENTO

ROLDAS

LUNS 23: 1-8 2-7 3-6 4-5

MARTES 24: 8-5 6-4 7-3 1-2

MERCORES 25: 2-8 3-1 4-7 5-6

XOVES 26: 8-6 7-5 1-4 2-3

VENRES 27: 3-8 4-2 5-1 6-7

SABADO 28: 8-7 1-6 2-5 3-4

DOMINGO 29: 4-8 5-3 6-2 7-1

O xogador nº 8 enténdese que é un descanso xa que hai 7 xogadores en cada grupo.

Algunhas cousas das bases:

Fixase unha rolda diaria, ás 22:00. Pódense adiantar de mutuo acordo, mesmo xogar mais roldas nun mesmo día si existe acordo dos xogadores.

Ambos xogadores retaranse na plataforma chess.com cun mach a ritmo de 15 + 10”, unha vez finalizada a partida, enviarase o resultado por wasap (652696531) ou mail.

Na composición dos grupos premendo no nick en chess.com leva ao perfil de cada xogador mesa plataforma para facilitar os retos. 

Hai que respetar as cores, sendo o primero numero de cada emparellamento indicativo das brancas.

* Sistema de ascensos e descensos:
Entre 1 e 2ª división.
Os dous últimos clasificados na primeira división descenderán de categoría para vindeiras edicions. Ocupando a sua praza nesa categoría os dous mellores da segunda categoría.

CADRO FINAL




22 marzo 2020

EQUIPO EN LICHESS

LICHESS.ORG
Dende este sábado contamos cun equipo en lichess.
Xa sabedes que facer unha conta é de balde PREME
É importante que logo de facer a conta esteas no club a través desta ligazón: https://lichess.org/team/xdm

Por outra banda xa sabes que en www.xogandocoxadrez.eu colaboramos con AGAX na celebración de moitas actividades. INCUDE as fai a través de CHESS.COM. Podes facer unha conta de balde PREME
É importante que logo de facer a conta esteas nun dos clubes que mantén INCUDE a través desta ligazón: https://www.chess.com/club/incude-cidu-abertos

19 marzo 2020

LIGA XADREZ ONLINE DAS MARIÑAS

LIGA XADREZ ONLINE DAS MARIÑAS
(Marzo de 2020)

Bases

O torneo estará aberto á participación de calquera xogador federado ou non que o dexese.

A inscripción será de balde.

Xogarase na plataforma online de chess.com. Polo que é necesario ter creada unha conta de xogo. Para se inscribir deberáse enviar un correo electrónico ao correo xdm@xadrecista.eu indicando nome, ELO FIDE, nick en chess.com e whatsapp de contacto. (Se ambos xogadores están de acordo en xogar a súa partida noutra plataforma tamén poden facelo)

Xogarase unha liga, a un ritmo de  15´minutos + 10´´seg por xogada.

Sistema de xogo:

A Liga Xadrez Online das Mariñas constará de varias divisións. Cos seus correspondentes ascensos e descensos de categoría para posteriores edicions.

Nesta primeira edición, farase unha orde de forza teórica segundo o ELO FIDE Rpd. Os seis primerios serán asignados á primeira división, os 12 restantes á segunda división. Nesta segunda división exitirán dous grupos A e B (tamen de 6 xogadores cada un) os xogadores restantes serán asignados alternativamente a un e outro grupo. O resto de xogadores pasarían a formar parte dunha terceira división.

Dependendo da cantidade de xogadores inscritos, poderase variar o sistema de competición, polo que a organización reservase o dereito a facer modificacións ao respecto, previo aviso neste espazo web e nos grupos de whatsapp.

Unha vez formalizadas as inscripcións (ata o domingo día 22 as 20:00) publicarase neste espazo (www.xadrezdasmariñas.org) a composición dos grupos e o cadro de roldas, asi como as respectivas actualizacións de resultados.

Horario de xogo previsto:

Fixase unha rolda diaria, ás 22:00. Posto que se publicará o calendario completo os xogadores poden adiantar de mutuo acordo a rolda e mesmo xogar mais roldas nun mesmo día, sempre que exista acordo dos xogadores.

Empezarase a xogar o luns día 23.

Ambos xogadores retaránse, respectando as cores indicadas no calendario, na plataforma que escollan e co ritmo sinalado de 15 + 10”. Unha vez rematada a partida, comunicaran o resultado por whatsapp ou correo electrónico.

No caso de incomparecencia dalgún dos xogadores, enviarase unha captura de pantalla onde se vexa o reto a ese xogador, e que non foi aceptado.

Sistema de ascensos e descensos:

Entre 1 e 2ª división.
Os dous últimos clasificados na primeira división descenderán de categoría para a vindeira edición. Ocuparán a súa praza os dous campions da segunda categoría.

Entre 2 e 3 división.
Os últimos clasificados da segunda división descenderán de categoría.
Os campións de terceira ascenderán a xogar en segunda división na próxima edición.
En caso de haber 4 grupos de terceira división, ascenderán os campions dos catro grupos, e descenderán os dous últimos clasificados dos dous grupos de segunda.

Os participantes autorizan a publicación dos seus datos nos diferentes medios de comunicación que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (listado de resultados, clasificacions, partidas, ,….).

A participación no campeonato, supón a aceptación destas bases.

Consulta mais actividades estas datas en www.xogandocoxadrez.eu

16 decembro 2019

LXXI TORNEO DE NAVIDAD

A Asociación Galega de Xadrecistas convoca a 71ª edición do Torneo de Navidad, un dos mais antigos de España.

Nome do Torneo: LXXI TORNEO DE NAVIDAD

Data: 22 de decembro de 2019.

Lugar: Club del Mar de San Amaro.

Ritmo: 15 minutos finish

Horario:

1ª Rolda: 17,30
2ª Rolda: 18,00
3ª Rolda: 18,30
4ª Rolda: 19,00
5ª Rolda: 19,30
6ª Rolda: 20,00

ENTREGA DE TROFEOS ÁS 20,30

Premios:
Trofeos para os tres primeiros clasificados de cada categoría.
Categorías: Senior (+55), Absoluta, sub14, sub12, sub10 e sub8.

Medalla para todos os participantes.

O trofeo é válido para o circuito AGAX.

Inscricións: 3 euros (de balde para socios de AGAX e do Club del Mar de San Amaro).

Exclusivamente a través do formulario ligado:

PREME PARA INSCRIBIRSE

Advertencia 1: Dacordo coa lexislación vixente é obrigatorio que o participante teña un seguro de accidentes. Por tanto é obrigatorio contar con licenza federativa de xadrez. Se o xogador interesado non está federado debe informarse das posibles opcións na súa escola de xadrez ou no noso correo.

Advertencia 2: Os participantes na proba autorizan a publicación dos sus datos persoais nos diferentes medios que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (resultados, clasificacións, participantes... etc.) así como a súa presencia nas fotos realizadas cos mesmos propósitos.

Advertencia 3: Para o mellor funcionamento do Torneo os organizadores poden ampliar as bases do mesmo antes da celebración da proba.

A participación leva aparellada a aceptación destas normas.

04 novembro 2019

Liga individual

LIGA INDIVIDUAL DE XADREZ
(Novembro de 2019)

Bases

O torneo estará aberto a  participación de todos os alumnos e persoal da UDC, e xogadores do CIDU, Sporting Club Casino e XDM.

A inscripción será gratuita.

Xogarase unha liga, a un ritmo de  30´minutos + 10´´seg por xogada.

Sistema de xogo:

A LIGA INDIVIDUAL constara de duas divisións, primeira e segunda. Cos seus correspondentes ascensos e descensos de categoría para posteriores edicións.

Nesta primeira edición, farase unha orde de forza teorica según o ELO FIDE RAPIDAS. Os seis primeiros serán asignados á primeira división, os restantes á segunda división. Nesta segunda división exitirán os grupos necesarios, partindo da base de contar con dous.

Dependendo da cantidade de xogadores inscritos, poderase variar el sistema de competición, polo que a organización reservase o dereito a facer modificación ao respecto, previo aviso por mail ou wasap a todos os inscritos.

Calendario previsto:
Inscricións durante luns 4 e martes 5.

O martes pola noite serán creados os grupos e publicados os calendarios das roldas.

Rolda 1: mercores día 6 de novembro as 19:30
Rolda 2: mercores día 13 de novembro as 19:30
Rolda 3: mercores día 20 de novembro as 19:30
Rolda 4: mercores día 27 de novembro as 19:30
Ronda 5: mercores día 4 de decembro as 19:30
Rolda 1 Ascenso/descenso: mercores día 11 de decembro as 19:30
Rolda 2 Ascenso: mercores día 18 de decembro as 19:30

O lugar de xogo será A NORMAL, permitíndose que os xogadores, previo acordó de ambos, poidan xogar o seu encontró nunha data e lugar á sua convenencia dentro da semana que corresponde ao seu enfrontamento e comunicando o resultado antes do mércores seguinte. Como carácter especial, poderaxe xogar nunha semana distinta pero con previa autorización do arbitro.

Sistema de ascensos e descensos:

Os último clasificado na primeira división descenderá de categoría para vindeiras edicions.

Na rolda 1 de ascenso/descenso enfrentaranse os clasificados no posto 4 e 5 da primeira división, o perderdor descende.
Os clasificados como campión na segunda división, o gañador sube próxima tempada a xogar en primeira división, o perdedor xogara rolda 2 ascenso.
Os dosu segundos de segunda división, o gañador xogará rolda 2 de ascenso.

Na rolda 2 de ascenso enfrentaranse:
O perdedor do enfrontamento dos gañadores de segunda división contra o gañador do enfrentamento dos segundos clasificados. O vencedor do encontro consegue a segunda plaza de ascenso para a seguinte edición.

Os participantes autorizan a publicación dos seus datos nos diferentes medios de comunicación que a organización considere oportunos para a necesaria difusión do evento (listado de resultados, clasificacions, partidas, fotos,….).

A participación no campeonato, supón a aceptación destas bases.

Para calquer incidencia de xogo non recollida nas presentes bases aplicaranse as normas FIDE y FEDA en vigor.

INSCRIBETE

01 outubro 2019

RESULTADOS DO I TORNEO POR PARELLAS

Antonio Pazos foi o vencedor individual deste torneo, pero o primeiro posto desta peculiar proba por parellas foi para o equipo Superlopez composto por Alfonso López e Diego López.

A información está disponible nesta ligazón:

https://info64.org/i-cto-parejas-xdm



 Pos  Team Name          Points
------------------------------------
   1  Superlopez           8.5
   2  Los Terrores         8.0
   3  Sigras               8.0
   4  Estrellas Galle      8.0
   5  Where is the king    8.0
   6  No lo sé             7.5
   7  Alpha y Zero         7.5
   8  Los rubios           7.5
   9  Pico y Pala          7.0
  10  Dos super dos        7.0
  11  Xadrez Santiago      6.5
  12  Rengo                6.5
  13  Betanzos             6.0
  14  El Gallaecia si      6.0
  15  Spice Cowboys        6.0
  16  Peon de Rey          5.0
  17  Sada                 5.0
  18  Macondo              5.0
  19  Ultimos              5.0
  20  Sobornables          4.5
  21  Enroca2              4.0
  22  Os 2 de sempre       3.0
  23  Rancho Colapso       2.5
  24  Sigras 2             2.0


Team composition:

   1  Superlopez                         8.5
   ------------------------------------------
       5  Lopez Gonzalez, Alfonso        5.0
      24  Lopez Gonzalez, Diego          3.5

   2  Where is the ki                    8.0
   ------------------------------------------
      12  Navarro Rivas, Rashid          4.5
      19  Pedreira Giralda, Francis      3.5

   3  Sigras                             8.0
   ------------------------------------------
      13  Cantorna Berdullas, Diego      4.0
      17  Fernandez Otero, Jose          4.0

   4  Estrellas Galle                    8.0
   ------------------------------------------
       3  Espineira Gonzalez, Diego      5.0
      31  Fernandez Lopez, Pedro         3.0

   5  Los Terrores                       8.0
   ------------------------------------------
      11  Tubio Agrasar, Pablo           4.0
       7  Carballo Cancela, Manuel       4.0

   6  No lo sé                           7.5
   ------------------------------------------
       1  Sanchez Aller, Fernando        5.0
      29  Mallo Penas, Antonio           2.5

   7  Alpha y Zero                       7.5
   ------------------------------------------
      16  Doval Gonzalez, Jose           4.0
      15  Carreira Casais, Anxo          3.5

   8  Los rubios                         7.5
   ------------------------------------------
       2  Pazos Porta, Antonio           5.5
      35  Alonso Rodriguez, Tristan      2.0

   9  Pico y Pala                        7.0
   ------------------------------------------
       6  Sixto Puente, Eloy             4.0
      18  Vazquez Alonso, Miguel An      3.0

  10  Dos super dos                      7.0
   ------------------------------------------
       4  Rodriguez Guillen, Jorge       4.5
      44  Garcia Tomillo, Aitor          2.5

  11  Xadrez Santiago                    6.5
   ------------------------------------------
      10  Nedobora, Gregori              3.5
      30  De La Pena Llerandi, Adol      3.0

  12  Rengo                              6.5
   ------------------------------------------
      20  Goday Otero, Victor Jose       3.5
      32  Fernandez Lendoiro, Jose       3.0

  13  Betanzos                           6.0
   ------------------------------------------
      28  Del Rio Rey, Julian            3.0
      22  Munoz Vidal, Manuel            3.0

  14  El Gallaecia si                    6.0
   ------------------------------------------
      25  Rodriguez Lamas, Manuel        3.0
      21  Suarez Rozas, David            3.0

  15  Spice Cowboys                      6.0
   ------------------------------------------
       9  Mazaira Alba, Javier Ilde      4.0
      43  Garcia Panos, Ricardo          2.0

  16  Peon de Rey                        5.0
   ------------------------------------------
      14  Fernandez Tomaselli, Dieg      3.0
      37  Seijas Otero, Ana Belen        2.0

  17  Sada                               5.0
   ------------------------------------------
       8  Carril Garcia, Luis            3.5
      34  Alonso Sanchez, Miguel An      1.5

  18  Macondo                            5.0
   ------------------------------------------
      26  Camarero Albandoz, Alfons      3.0
      33  Lopez Lopez, Juan Manuel       2.0

  19  Ultimos                            5.0
   ------------------------------------------
      27  Gonzalez Fernandez, Flore      2.5
      47  Rodriguez Alejo, Hector        2.5

  20  Sobornables                        4.5
   ------------------------------------------
      23  Codesido Sanchez, Daniel       3.5
      36  Seijo Gancedo, David           1.0

  21  Enroca2                            4.0
   ------------------------------------------
      48  Sanchez Cruz, Pablo            2.0
      42  Garcia Linares, Bruno          2.0

  22  Os 2 de sempre                     3.0
   ------------------------------------------
      39  Couceiro Diaz, Carlos Bea      2.0
      38  Pazos Rios, Juan Carlos        1.0

  23  Rancho Colapso                     2.5
   ------------------------------------------
      46  Martinez Iglesias, Brais       2.0
      45  Lorenzo Alvarez, Celia         0.5

  24  Sigras 2                           2.0
   ------------------------------------------
      41  Montes Davila, Esteban Ar      1.0
      40  Canovas Quesada, Francisc      1.0



Best boards:

 Board 1:
 Pos   Player                     Team              Points
 ---------------------------------------------------------
    1  Pazos Porta, Antonio       Los rubios          5.5
    2  Sanchez Aller, Fernando    No lo sé            5.0
    3  Espineira Gonzalez, Diego  Estrellas Galle     5.0
    4  Lopez Gonzalez, Alfonso    Superlopez          5.0
    5  Rodriguez Guillen, Jorge   Dos super dos       4.5
    6  Navarro Rivas, Rashid      Where is the ki     4.5
    7  Sixto Puente, Eloy         Pico y Pala         4.0
    8  Doval Gonzalez, Jose       Alpha y Zero        4.0
    9  Mazaira Alba, Javier Ilde  Spice Cowboys       4.0
   10  Tubio Agrasar, Pablo       Los Terrores        4.0
   11  Cantorna Berdullas, Diego  Sigras              4.0
   12  Nedobora, Gregori          Xadrez Santiago     3.5
   13  Codesido Sanchez, Daniel   Sobornables         3.5
   14  Carril Garcia, Luis        Sada                3.5
   15  Goday Otero, Victor Jose   Rengo               3.5
   16  Fernandez Tomaselli, Dieg  Peon de Rey         3.0
   17  Rodriguez Lamas, Manuel    El Gallaecia si     3.0
   18  Del Rio Rey, Julian        Betanzos            3.0
   19  Camarero Albandoz, Alfons  Macondo             3.0
   20  Gonzalez Fernandez, Flore  Ultimos             2.5
   21  Couceiro Diaz, Carlos Bea  Os 2 de sempre      2.0
   22  Sanchez Cruz, Pablo        Enroca2             2.0
   23  Martinez Iglesias, Brais   Rancho Colapso      2.0
   24  Montes Davila, Esteban Ar  Sigras 2            1.0

 Board 2:
 Pos   Player                     Team              Points
 ---------------------------------------------------------
    1  Carballo Cancela, Manuel   Los Terrores        4.0
    2  Fernandez Otero, Jose      Sigras              4.0
    3  Carreira Casais, Anxo      Alpha y Zero        3.5
    4  Pedreira Giralda, Francis  Where is the ki     3.5
    5  Lopez Gonzalez, Diego      Superlopez          3.5
    6  De La Pena Llerandi, Adol  Xadrez Santiago     3.0
    7  Suarez Rozas, David        El Gallaecia si     3.0
    8  Vazquez Alonso, Miguel An  Pico y Pala         3.0
    9  Fernandez Lopez, Pedro     Estrellas Galle     3.0
   10  Fernandez Lendoiro, Jose   Rengo               3.0
   11  Munoz Vidal, Manuel        Betanzos            3.0
   12  Mallo Penas, Antonio       No lo sé            2.5
   13  Garcia Tomillo, Aitor      Dos super dos       2.5
   14  Rodriguez Alejo, Hector    Ultimos             2.5
   15  Seijas Otero, Ana Belen    Peon de Rey         2.0
   16  Alonso Rodriguez, Tristan  Los rubios          2.0
   17  Lopez Lopez, Juan Manuel   Macondo             2.0
   18  Garcia Panos, Ricardo      Spice Cowboys       2.0
   19  Garcia Linares, Bruno      Enroca2             2.0
   20  Alonso Sanchez, Miguel An  Sada                1.5
   21  Pazos Rios, Juan Carlos    Os 2 de sempre      1.0
   22  Seijo Gancedo, David       Sobornables         1.0
   23  Canovas Quesada, Francisc  Sigras 2            1.0
   24  Lorenzo Alvarez, Celia     Rancho Colapso      0.5

06 setembro 2019

I TORNEO DE AJEDREZ POR PAREJAS XDM

I TORNEO DE AJEDREZ POR PAREJAS XDM

Bases

El torneo estará abierto a la participación de máximo 30 parejas, y se jugará el día 29 de
septiembre de 2019.

La inscripción será 10€/equipo. Para inscribir al equipo, se deberá enviar un correo electrónico a la dirección xdm@xadrecista.eu indicando nombre del equipo y componentes del mismo. La inscripción se cerrara al alcanzar en número maximo de participantes o en su defecto el 27 de septiembre a las 22:00.

Los equipos se compondrán por dos jugadores cuyo ELO FIDE o FEDA conjunto no supere los 4.000; los jugadores que no tengan ELO contabilizarán como 1.000.

Se jugará un suizo individual de 6 rondas a 10´minutos + 5´´seg por jugada, no podrán
enfrentarse entre si los jugadores del mismo equipo. La clasificación final vendrá determinada por la suma de los puntos de los jugadores del mismo equipo.

Presentación y confirmación de equipos a las 16:15. El horario de juego previsto:
Ronda 1: domingo día 29 de septiembre a las 16:30
Ronda 2: domingo día 29 de septiembre a las 17:10
Ronda 3: domingo día 29 de septiembre a las 17:50
Ronda 4: domingo día 29 de septiembre a las 18:30
Ronda 5: domingo día 29 de septiembre a las 19:10
Ronda 6: domingo día 29 de septiembre a las 19:50

El lugar de juego será Casa Vila Concepcion, Plaza Vila Concepción, Cambre.
El sistema de desempate sera:
1 - suma de los bucholz brasileño;
o 2- suma de los bucholz total.
o 3- Suma de partidas ganadas

Premios por equipos:
1 º clasificado: 30 % de recaudación + trofeo
2 º clasificado:: 20 % de recaudación + trofeo
3 º clasificado: 10 % de recaudacion + trofeo
1 º equipo clasificado elo sub-3400 10 % de recaudación

*** Ejemplo para 30 parejas participantes (únicamente a efectos informativos):
Total recaudado: 300€. 1º General –90€ / 2º General –60€ / 3º General –30€ / 1º Sub-3400 –30€.
Gastos arbitraje, trofeos, organización... 90 €

El árbitro será designado por la organización, y sus decisiones son inapelables.
Los participantes en el torneo autorizan la publicación de sus datos personales en los diferentes medios de comunicación que la organización considere oportunos para la necesaria difusión del evento (listado de resultados, clasificaciones, partidas, fotos,….). La participación en el campeonato, supone la aceptación de estas bases. Para cualquier incidencia no recogida en las presentes bases se aplicaran las normas FIDE y FEDA en vigor.

Organizan:
Xadrez das Mariñas y Escola Xadrez Sigras
Colabora:
Ayuntamiento de Cambre

Ver detalles en:
https://info64.org/i-cto-parejas-xdm